Okolica

Dom Wrzospa

Dom WRZOSPA znajduje się w pobliżu Starych Juch – znanej miejscowości turystycznej która jest jednocześnie jedną z najstarszych miejscowości na Mazurach. Istnieje od około 1460 roku.

To miejsce w którym czas biegnie powoli, a człowiek zapomina o całym świecie. Dom znajduje się nad rozległym jeziorem Szóstak Duży  liczącym 6km długości o powierzchni 600 hektarów. – z wieloma wyspami na które można dopłynąć łódka. To raj dla wędkarzy. Najczęściej występujące gatunki ryb w tym jeziorze to płoć, okoń, szczupak, leszcz, krasnopióra i węgorz. Wokół jeziora wytyczona jest trasa rowerowa, która wynosi 22 kilometry. W pobliskiej Puszczy Boreckiej w miejscowości Wolisko znajduje się rezerwat Żubrów.

Okoliczne tereny są wymarzonym miejscem do uprawiania aktywnej turystyki przez okrągły rok. Znajdziecie tu Państwo miejsca dla siebie z licznymi atrakcjami sportów wodnych, wycieczek pieszych, rowerowych.
Możliwość taką o każdej porze roku zapewnia oferta całorocznych noclegów na Mazurach, a w szczególności prywatnych domów.

Stare Juchy przepełnione są tradycją, legendą i zabytkami. Warto odwiedzić:

– murowany kościół pochodzący z 1586 roku w którym znajduje się resenasowy ołtarz z 1951 roku, ambona z malowidłami renesansowymi z 1574 roku, późnobarokowy prospekt organowy z 1730 roku, a na wieży dzwon barokowy z 1647 roku.

-budynek dawnej szkoły ludowej z XVIII wieku

– nad kanałem Młyńska Struga znajdują się resztki parku z XIX w, założonego przez ówczesnego rektora Kielna

– w dawnym majątku rolnym znajduje się stara gorzelnia z XIX wieku

– w pobliży cmentarza przy drodze do Wydmin znajduje się chata Mazurska z 1809 roku

– głaz narzutowy na którym legenda mówi, że był ołtarzem na którym Jaćwingowie składali ofiary swoim bożkom: Perkunasowi, Petrimpusowi i Pokiusowi. Od krwi ściekającej z ołtarza – podobnie jak w starej polszczyźnie zwanej z jaćwieska ,, jucha” – wzięła nazwę osada początkowo zwana Juchą. Głaz ten zaliczany jest do największych na terenie Mazur i uznawany jest za pomnik przyrody

Te wszystkie piękne krajobrazy , okoliczne jeziora i pagórki można i uroki Mazur można podziwiać z góry wieży widokowej 20m z dwoma tarasami widokowymi.
A po aktywnym dniu przepełnionym bogatą ofertą wypoczynku warto zatrzymać się w okolicznych restauracjach kosztując regionalne potrawy zwłaszcza polecamy lokalne pierogi.
Stare Juchy to doskonała baza wypadowa. Znajduje się w pobliskiej odległości do większości miast turystycznych min. Ełk, Olecko, Giżycko, Ryn.

Close Menu